Cmentarze w Gminie Darłowo

Regulamin

 

§ 1.
 
 
1.    Cmentarze komunalne na terenie Gminy Darłowo są położone w miejscowościach Barzowice, Bukowo Morskie, Domasławice, Kowalewice, Krupy, Stary Jarosław.
2.    Cmentarze komunalne administrowane są przez Urząd Gminy Darłowo.
§ 2.
1.    Na cmentarzach komunalnych urządza się groby ziemne, murowane i rodzinne.
2.    Urządzenie i usytuowanie grobu musi być zgodne ze wskazaniami administratora.
§ 3.
1.    Uprzedniego zgłoszenia administratorowi cmentarza komunalnego i uzyskania jego zgody wymaga dokonywanie następujących czynności:
1)   dokonywania pochówków, ekshumacji i kopania grobów;
2)   stawiania pomników, nagrobków, ławek lub innych urządzeń;
3)   wjazdu wszelkich pojazdów;
4)   przenoszenia i wynoszenia z cmentarza nagrobków i ich części oraz innych elementów cmentarza;
5)   umieszczania tablic informacyjnych i reklamowych w obrębie cmentarza i na ogrodzeniu cmentarza;
6)   sadzenia oraz usuwania drzew i krzewów;
7)   wykonywania prac ziemnych, kamieniarskich i budowlanych.
2.    Na terenie cmentarzy komunalnych zabrania się:
1)   zakłócanie ciszy, porządku i powagi miejsca;
2)   wprowadzania zwierząt, wyjątek stanowią przeszkolone psy pełniące rolę przewodnika;
3)   palenia wyrobów tytoniowych, w tym palenia nowatorskich wyrobów tytoniowych i palenia papierosów elektronicznych;
4)   wykonawcom prac zabrania się zastawiania dróg i przejść pojazdami, pojemnikami, materiałami budowlanymi i sprzętem oraz pozostawiania  nieuporządkowanego terenu;
5)   wyrzucania odpadów powstałych na cmentarzu poza miejsca do tego przeznaczone;
6)   wykonywania innych czynności zakłócających spokój lub naruszających powagę miejsca.
3. Zgłoszenie pogrzebu dokonuje rodzina osoby zmarłej, uprawniona instytucja lub organ u administratora. Zgłaszający pogrzeb określa również podmiot, który będzie wykonywał usługę pochówku.
4. Kolejność zajmowania wyznaczonych miejsc do pochówku i usytuowanie grobów muszą być wcześniej uzgodnione z administratorem i muszą być zgodne z planem zagospodarowania cmentarzy, z zachowaniem wymiarów i odstępstw, zgodnych z aktualnie obowiązującymi przepisami.
5. Podmioty gospodarcze i osoby fizyczne organizujące i wykonujące ceremonię pogrzebową na terenie cmentarzy, mogą wykonywać powierzone im usługi po wcześniejszym uzgodnieniu z administratorem zakresu, daty i miejsca ich świadczenia oraz po wniesieniu stosownych opłat.
6. Prace ziemne, kamieniarskie i budowlane mogą być wykonywane wyłącznie przez posiadacza lub dysponenta grobu, lub osoby przez nich upoważnione. Do wykonywania tych prac wymagane jest zezwolenie administratora.
7. Zezwolenie na wykonanie prac ziemnych, kamieniarskich i budowlanych wydaje się na jeden ściśle określony grób. W przypadku wykonywania prac jednocześnie przy kilku grobach wymagane jest uzyskanie odrębnego zezwolenia na każdy z nich.
8. Firma wykonująca usługę pogrzebową lub inne prace na cmentarzu zobowiązana jest do pozostawienia miejsca pochówku i jego okolicy w należytym stanie, pozostawiony po remoncie gruz ze starego pomnika należy wywieść z cmentarza we własnym zakresie.
9. Wykonywanie prac nie może zakłócać spokoju i powagi miejsca oraz kolidować z trwającą ceremonią pogrzebową.
10.  Obowiązek utrzymania czystości i porządku na grobie i w jego otoczeniu spoczywa na założycielu grobu lub jego prawnym dysponencie.
11.  Udostępnione miejsce na grób ziemny, murowany i rodzinny nie może być przedmiotem obrotu prywatnego.
§ 4.
1. Wysokość opłat za korzystanie z cmentarzy określa odrębna uchwała Rady Gminy Darłowo w sprawie opłat cmentarnych.
2. Opłaty za korzystanie z cmentarzy komunalnych są wywieszane na tablicach ogłoszeń, znajdujących się przy wejściu głównym na cmentarze i dostępne są w Urzędzie Gminy Darłowo.
3. Opłaty za udostępnienie miejsca do pochówku pobierane są na okres 20 lat. Po upływie tego okresu należy, bez wezwania administratora cmentarza, wnieść je ponownie, w roku kalendarzowym, w którym wygasa ważność poprzedniej opłaty.
§ 5.
1. Dopuszcza się zagospodarowanie otoczenia grobów przez utwardzenie z materiałów mrozoodpornych, z zachowaniem wymiarów i odstępstw, zgodnych z aktualnie obowiązującymi przepisami
2. W razie stwierdzenia samowolnego zagospodarowania terenu wokół grobu, dysponent grobu zobowiązany jest do usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości w terminie wyznaczonym przez administratora.
3. W razie nieusunięcia przez dysponenta grobu elementów w wyznaczonym terminie elementy te zostaną usunięte przez administratora. Z czynności, o których mowa administrator sporządza protokół.
§ 6.
1. W przypadku nieuiszczenia obowiązującej opłaty przedłużającej uprawnienie do grobu, grób ten kwalifikuje się do likwidacji i może zostać użyty przez zarządcę cmentarza do ponownego chowania zwłok.
2. Likwidacja grobu poprzedzona jest informacją od administratora o przeznaczeniu grobu do likwidacji, umieszczoną na grobie i na tablicy informacyjnej w biurze administracji cmentarza, na co najmniej 3 miesiące przed terminem likwidacji.
3. Z czynności związanych z likwidacją grobu zarządca cmentarza sporządza protokół.
4. Miejsce pochówku po ekshumacji związanej z przeniesieniem zwłok w inne miejsce, pozostaje do dyspozycji zarządcy cmentarza, a opiekunowi grobu zwraca się procentową część wniesionej opłaty, pomniejszonej o należność za każdy rozpoczęty rok kalendarzowy użytkowania grobu.

up